CV & podanie o prace

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Od przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej zależy bardzo wiele, bo zależy zwykle to, czy otrzymasz posadę, o którą się starasz, czy może inny kandydat – który na takiej rozmowie wypadnie nieco lepiej – sprzątnie ci ją sprzed nosa. Umiejętność zaprezentowania własnej osoby jest przecież nieoceniona. Na szczęście wszystkiego można się nauczyć. Rozmowa kwalifikacyjna jak się przygotować – już za moment wszystko stanie się dla ciebie jasne.

Rozmowa kwalifikacyjna – odpowiednie przygotowanie

Zacznij od wstępnego zapoznania się z firmą, do której udajesz się na rozmowę kwalifikacyjną. Zawsze możesz spodziewać się przynajmniej kilku pytań na temat potencjalnego pracodawcy – pytań bardziej lub mniej podstawowych. Postaraj się zatem zdobyć jak największą wiedzę na temat wybranej firmy. Tak naprawdę zazwyczaj wystarczy poświęcić kilka godzin na dokładne zapoznanie się z jej stroną, na której powinieneś znaleźć wszystkie kluczowe informacje, związane z historią działalności, jej zakresem usług czy jej największymi i najważniejszymi osiągnięciami.

Schludna prezencja też jest jednak zdecydowanie wskazana. W końcu – jak cię widzą, tak cię piszą – a rozmowa kwalifikacyjna rządzi się pod tym względem pewnymi prawami. Ubiór przygotowany z myślą o niej na pewno powinien być czysty, wyprasowany i ogólnie rzecz biorąc schludny. Postaw na stonowaną kolorystykę, wybierz zakryte buty i zdecyduj się na klasyczną fryzurę oraz minimalną ilość biżuterii. Zadbaj też o higienę. Jeżeli po wejściu do budynku od razu można będzie poczuć od ciebie specyficzny i niestety intensywny zapach papierosów, raczej nikt nie spojrzy na ciebie przychylnie, zwłaszcza jeśli rozmowa kwalifikacyjna będzie się tyczyć pracy na jakimś wyższym stanowisku.

Więcej wpisów z poradami dotyczącymi pracy i rozwoju, znajdziesz w serwisie https://www.wfirmie.pl/.

Te ogólne zasady na pewno są ci dobrze znane, ale nie zapominaj też o odpowiednim nastawieniu. Nastaw się pozytywnie i uwierz w to, że rzeczywiście jesteś w stanie zdobyć tę pracę. Ta pozytywna energia sprawi, że każda twoja rozmowa kwalifikacyjna będzie mieć dobry przebieg, nawet jeśli w tej trakcie zdarzy ci się popełnić kilka błędów.