Nie ma nic gorszego niż poczucie, że marnuje się swoje życie.
Nie widzisz perspektyw
Właściwy szef to nie ten, który głośno krzyczy, ale ten, który prowadzi swoich podwładnych. Jeśli w ciągu ostatniego roku (lub dłużej) nie udało Ci się pod jego kierunkiem niczego osiągnąć, to naturalne, że czujesz się z tym źle. Przed odejściem należy przeprowadzić szczerą rozmowę z szefem na temat swojej sytuacji, rozbieżności między rozwojem kariery a oczekiwaniami lub innych powodów, dla których rozważa się odejście z pracy. Jest to ostateczny test: właściwy szef powie coś w stylu, że on i cała firma są zainteresowani Twoim awansem i, biorąc pod uwagę Twoje życzenia, da Ci szansę na wykazanie się. Jeśli nie, możesz zacząć pakować walizki — nic tu nie osiągniesz.
Zapomniałeś, po co to wszystko robisz
Codziennie chodzisz do pracy, nieźle sobie radzisz, jesteś zadowolony z wynagrodzenia i relacji z kolegami. Ale czasem łapiesz się na tym, że myślisz, że gdyby teraz przyszedł do Ciebie kapitan rejsu z propozycją natychmiastowego porzucenia wszystkiego i opłynięcia świata, zgodziłbyś się bez wahania? Jest to wyraźny znak, że nadszedł czas na zwolnienie.
Marnujesz swój talent
Prawdopodobnie masz dziedzinę, w której jesteś ekspertem — umiejętność, z którą niewiele osób może konkurować. Jeśli Twoja praca nie angażuje tej cechy lub angażuje ją w niewystarczającym stopniu, warto pomyśleć o jej zmianie. Jeśli jesteś liderem, nie będziesz w stanie prowadzić dokumentacji w pełnym wymiarze godzin. Jeśli masz talent do pisania, ale poświęcasz go wyłącznie na pisanie e-maili od 9 do 17, to prędzej czy później stracisz tę umiejętność. Ponadto, jeśli nie nadajesz się do tej pracy, na pewno znajdzie się ktoś inny, kto będzie się nadawał. Nie czekaj, aż tak się stanie — już teraz zacznij szukać pracy, w której będziesz mógł się w pełni realizować.
Więcej wpisów o pracy, biznesie i ekonomii, przeczytasz w serwisie bezpodatku.pl.
Jesteś zadowolony w mniej niż 70%
Jest mało prawdopodobne, aby satysfakcję można było określić w skali od 1 do 10, ale można z grubsza oszacować, jak bardzo jesteś zadowolony ze swojej obecnej pracy. Wypisz wszystkie cechy, które Twoim zdaniem odpowiadają Twojej idealnej pracy. Awans zawodowy, wynagrodzenie, elastyczny grafik lub dress code — opisz to odpowiednio.
Teraz porównaj, ile z „idealnych” punktów odpowiada temu, co robisz teraz. Liczba osób, które w 90% zadowolone ze swojej pracy (czyli 9 na 10) jest bardzo mała. Jeśli Twoja praca nie spełnia wymagań listy życzeń o trzy lub więcej punktów, a w najbliższej przyszłości nie widać żadnych pozytywnych zmian, czas na zwolnienie.