Zdobycie pracy

Pierwsze kroki na drodze do znalezienia pracy

Pierwsze kroki na drodze do znalezienia pracy

Poszukiwania zatrudnienia nierzadko okazują się zajęciem bardziej wyczerpującym niż sama praca na etacie, ale trzeba najpierw przebrnąć przez ten wymagający etap, by później móc cieszyć się pozytywnym efektem podjętych starań.

Jak szukać pracy? Przede wszystkim cierpliwie. Nie można się zniechęcać niepowodzeniami, lepiej wyciągać z nich wnioski i uzbrojonym w nowe doświadczenia działać dalej. Co zrobić, by poszukiwania pracy były bardziej skuteczne?

W jaki sposób zacząć szukać pracy?

Przed rozpoczęciem poszukiwań należałoby skonfrontować własne możliwości z oczekiwaniami i na tej podstawie określić kierunek poszukiwań. Przygotować listę branż lub zawodów, w jakich posiadane umiejętności są przydatne, pożądane, zapoznać się z sondażami dotyczącymi zarobków osiągalnych na danym stanowisku, po czym przejść do tworzenia CV. Ta jedna strona A4 przeważnie decyduje o powodzeniu lub fiasku poczynionej aplikacji.

Jak napisać CV? Powinno zostać zaprojektowane z głową, z poczuciem estetyki, za to treść musi być pozbawiona błędów. W sieci dostępnych jest wiele darmowych szablonów i poradników, co znacznie ułatwia zaprojektowanie przejrzystego życiorysu zawodowego. W portalu pracowity.pl znajdziesz 6 zasad, o których należy pamiętać pisząc CV.

Warto pamiętać, by CV modyfikować, dostosowując do stanowiska. W przypadku bogatych kwalifikacji można skupić się jedynie na pozycjach w największym stopniu nawiązujących do oferowanej posady, z kolei osoby będące na początku ścieżki kariery mogą postawić na umiejętności miękkie, wyróżnić działalność szkolną i pozaszkolną np. wolontariat, udział w kółkach tematycznych oraz zdolności, jakie się z tym wiążą.

Gdzie obecnie szukać pracy?

Tradycyjne formy poszukiwań i składanie CV osobiście obecnie nadal sprawdzają się w niektórych branżach (gastronomia, placówki handlowe), ale głównym źródłem ofert jest Internet. Najwięcej informacji o wakatach znaleźć można na ogólnopolskich portalach ogłoszeniowych o zróżnicowanych kategoriach, pod uwagę należałoby wziąć także popularne lokalne portale posiadające stosowną rubrykę, ale nie brakuje też witryn specjalizujących się w dziedzinie pracy.

I tu również występuje podział, ponieważ niektóre strony skupiają pracodawców i kandydatów ze wszystkich branż, ale są i portale dedykowane konkretnym sektorom. Swoje miejsce wśród stron z ogłoszeniami o pracę posiadają również serwisy społecznościowe zarówno te powszechnie znane, jak i bardziej fachowe.