Zdobycie pracy

Gdzie najlepiej szukać pracy?

Gdzie najlepiej szukać pracy?

Poszukiwania pracy bywają bardzo ciężkie. Niekiedy nie jesteśmy w stanie znaleźć ani jednego ogłoszenia o pracę, które pasowałoby do nas na poziomie wymaganych kwalifikacji, rodzaju umowy i wymaganego doświadczenia. Może to wynikać z tego, że nie wiemy, gdzie i kiedy wysyłać swoje dokumenty aplikacyjne. Naszym częstym błędem jest czekanie, aż gdzieś pojawi się ogólnodostępne ogłoszenie, a wtedy może być już za późno.

Nie czekaj, aż pojawi się ogłoszenie

Jeśli naprawdę zależy Ci na pracy na danym stanowisku, to koniecznie wyślij do danej firmy swoje CV i list motywacyjny, nawet jeśli obecnie nie przeprowadzają jawnej rekrutacji. Ma to dwa podstawowe zastosowania. Po pierwsze mogą akurat prowadzić rekrutację wewnętrzną, a twoje CV zostanie rozpatrzone, bo wygląda na to, że wiedziałeś, że akurat kogoś szukają. Po drugie jesteś u nich w zapasie. Wysłane CV rzadko są ignorowane na stałe, nawet jeśli w danej chwili nikt nie szuka nowego pracownika, to mogą do niego wrócić, kiedy taka potrzeba się pojawi, a wtedy będziesz miał większe szanse na angaż.

Przejdź się po okolicznych lokalach

Bardzo często lokalne, mniejsze sklepy czy firmy nie ogłaszają się na popularnych serwisach ogłoszeniowych, szczególnie jeśli nie śpieszą się w pozyskaniu nowego pracownika. Wtedy mogą na przykład wywiesić kartkę na drzwiach o poszukiwanym kasjerze albo innego rodzaju pomocy, albo w ogóle się tym nie chwalić. Jeśli zależy Ci na pracy w konkretnym miejscu, po prostu do niego podejdź i zapytaj, czy nie jest tam akurat poszukiwany pracownik. Być może będziesz miał szczęście i akurat wpasujesz się w czas, kiedy tak jest, a może nawet zostaniesz rozpatrzony, mimo że nie zanosiło się na angażowanie kolejnej osoby.

Zapoznaj się także z artykułami na temat zarabiania, które oferuje portal https://www.beztajemnic.pl.

Nie omijaj mniej znanych stron z ogłoszeniami

Wiele firm nie wystawia się na OLX czy Pracuj.pl. To witryny, z których korzystają albo małe przedsiębiorstwa, które szukają kogoś do pracy sezonowej, albo duże korporacje, które potrzebują ogromu pracowników. Natomiast poważne firmy, które szukają początkujących specjalistów bardzo często wolą profesjonalne strony do wyszukiwania swoich przyszłych pracowników, takich jak LinkedIn. Dlatego dobrze jest posiadać konta także na tym mniej znanych, ale wciąż wykorzystywanych chętnie do poszukiwania pracowników platformach, bo dzięki temu nie ominie nas nic ciekawego.