Zdobycie pracy

Po czym poznać złego kandydata na pracownika?

Po czym poznać złego kandydata na pracownika?

Pracodawcy i osoby przeprowadzające rozmowy kwalifikacyjne mają bardzo trudne zadanie. Pracownik, z którym podpisało się już umowę o pracę, może okazać się niekompetentny, leniwy albo nieprzychylny pracodawcy i ciężko będzie go zastąpić. Dlatego podejmowanie decyzji o przyjęciu kogoś do pracy powinno być skutecznym procesem, opieranym na tym, w jaki sposób zachowuje się stojący przed nami kandydat.

Źle wypowiada się o poprzednich pracodawcach

Poprzedni pracodawca mógł być nieprzyjemny, wyzyskiwać albo powierzać pracownikom pracę, która nie wchodziła w zakres ich obowiązków, ale nie ma co do tego pewności. Nawet jeśli twój kandydat na pracownika w poprzednim miejscu pracy przeszedł piekło, nie powinien Ci o tym mówić. Jeśli chętnie narzeka i opowiada o swoich przeżyciach, to znak, że z Tobą może być podobnie. Nie zatrudniaj u siebie osób, które od początku mają coś złego do powiedzenia o swoim byłym szefie. Prawdopodobnie bardzo szybko staniesz się kolejnym celem, być może niesłusznych oskarżeń i ataków z jego strony.

Nie wykazuje żadnej inicjatywy

Ciężko wymagać od pracownika, żeby sam z siebie robił więcej, niż maksymalne minimum, ale jest znacząca różnica między pracownikiem, który po prostu wywiązuje się z obowiązków, a takim, który pracuje tylko, kiedy ktoś sobie o nim przypomni. Jeśli już na rozmowie kwalifikacyjnej czujesz, że osoba siedząca przed Tobą nie zrobi niczego, póki wyraźnie jej tego nie polecisz, nie inwestuj w nią. Na rynku pracy czeka masa młodych, gotowych do pracy i zaangażowanych absolwentów szkół każdego szczebla. Nie warto marnować czasu i nerwów dla specjalisty, który będzie generował dla nas tylko dodatkowe koszty.

Deklaruje otwarcie, że praca to dla niego przykry obowiązek

Czytając artykuł o rodzajach pracowników na SzukajPracy.pl dowiemy się, że pracownicy, którzy na Facebooku albo na innych portalach społecznościowych piszą nieprzyjemne komentarze o swoim miejscu pracy lub informują swoich znajomych, że nienawidzą pracować, to robią to tylko dlatego, że nie znaleźli miejsca gdzie indziej. Przed podjęciem decyzji sprawdź koniecznie, czy twój kandydat nie zalicza się do jednej z takich osób. Jeśli tak, co od razu mu podziękuj i zajmij się kimś innym. Nie zatrudniaj u siebie osób, które zaczną Cię nienawidzić za to, że przydzielasz im obowiązki i płacisz ich zdaniem za mało. Zamiast tego skup się na budowaniu zespołu, który jest chętny do pracy i okaże Ci szacunek.