Zdobycie pracy

Jaką pozycję przyjąć w pracy siedzącej?

Jaką pozycję przyjąć w pracy siedzącej?

Nikogo raczej nie dziwi już to, że negatywne skutki pracy siedzącej potrafią być dużo gorsze od negatywnych skutków pracy fizycznej, co wynika z naszych naturalnych uwarunkowań, które wręcz nakazują nam być w ruchu, podczas gdy nie oczekują tego, że będziemy jakoś szczególnie mocno wysilać się umysłowo.

Mimo wszystko większość z nas chętniej podejmie się pracy w biurze niżeli na budowie, albowiem zwykle w taki sposób dajemy sobie szansę na lepsze zarobki i szybszy awans. Nawet codzienna praca siedząca nie musi być zresztą dla nas aż tak uciążliwa i aż tak niezdrowa. Kluczowe jest w niej to, w jakiej pozycji będziemy ją wykonywać. A gdy już o nią zadbamy, wtedy niestraszny stanie się dla nas nawet zaplanowany, dziesięciogodzinny maraton przed komputerem.

A jeśli interesuje Cię taki zawód, jak mechanik samochodowy, zobacz, jak zacząć, odwiedzając https://infotarnow.pl/jak-zaczac-przygode-z-mechanika-samochodowa/.

Nasze ciało domaga się ruchu. Chce być aktywne, więc gdy się „zasiedzimy”, bardzo szybko zaczynamy czuć się gorzej i tracimy przy tym koncentrację oraz kreatywność. Jest na to sposób. Jeżeli akurat nie jesteśmy w stanie ruszyć się od biurka, bo mamy do dokończenia bardzo ważny projekt, próbujmy wykonywać proste ćwiczenia właśnie w pozycji siedzącej. Po prostu zmieniajmy ułożenie ciała. Wyprostujmy na moment nogi i zróbmy do nich skłon, wytrzymując w tej pozycji przynajmniej dziesięć sekund. Możemy też robić krążenia ramionami, odchylać głowę na boki albo krążyć nadgarstkami, zmęczonymi od ciągłego wbijania przycisków na klawiaturze.

Kombinujmy też z ułożeniem nóg. Praca siedząca zwykle nie musi być przecież wykonywana w tej samej sztywnej pozycji, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy od czasu do czasu ułożyli się wraz z nogami na siedzisku i np. skulili je do klatki piersiowej albo usiedli bezpośrednio na stopach. Zawsze najlepsze będą jednak chociażby krótkie przerwy, w trakcie których pójdziemy na spacer albo nawet przejdziemy się po pokoju.

Teraz, gdy wiemy już, praca siedząca co robić, musimy tylko wziąć sobie te rady do serca. One naprawdę są w stanie dużo zmienić w naszym codziennym życiu, o ile naprawdę je zastosujemy.